SEO

Rumunsko

Stručně, rychle a přehledně

Rumunsko - mapa

Bran

Tato obec leží asi 30 km od Brašova. Nachází se zde světoznámý hrad Bran, často taktéž milně označovaný jako hrad Draculův neboli Țepeșův. Je pravda, že tak trochu vampýrsky i vypadá. Tento dojem umocňují příkré zdi, špičaté obranné věže a okna shlížející dolů na vesnici z několika stovek metrů. Dále tento mýtus posilují místní obchodníci, kteří prodávají různé suvenýry s Draculovskými symboly před vstupem do hradu. Pravda je však taková, že Vlad Țepeș tudy možná v 15. století projížděl, ale hrad rozhodně jeho domovem nebyl.[1] O „pravém“ Draculovském hradě se dočte v kapitole Cetatea Poienari. (aby to byl hypertextový odkaz)

Samotný hrad je umístěn na mohutné skále v krajině, kde se začíná vyzvedávat pohoří Bucegi a Piatra Craiului. Nadmořská výška budovy je přibližně 730 m n. m. a celkový pohled s okolní krajinou je vážně fascinující. Hrad byl postaven v průběhu 14. století Sasy. Jeho funkce byla opět obranného charakteru, proti nájezdníkům z východu. Interiér hradu má v dnešní době podobu romantického stylu. Bylo tak provedeno na přání královny Marie, která zde žila od roku 1920 až do vynucené abdikace krále Michaela v roce 1947. V následujících letech sloužil hrad jako letní sídlo a v roce 1957 se stal muzeem. Nyní je hrad Bran majetkem rodiny Habsburků. Rumunsko (Brașov) by jej chtěli odkoupit zpět, ale 78 milionů amerických dolarů je opravdu vysoká cena. Zatím je však hrad otevřen i tak pro veřejnost. Od 1. května do 30. září je to v hodinách od 9 do 18 (úterý-neděle), 12:00-18:00 platí pro pondělí. Od 1. října do 30. dubna je to v hodinách od 9 do 16 (úterý-neděle), 12:00-16:00 platí pro pondělí. Cena pro dospělého se pohybuje okolo 140 Kč, studenti pak platí 40 Kč. Vstupenka zahrnuje vstup jak do skanzenu vesnického muzea, tak i do muzea Vama Bran. V roce 1989 vědci zjistili, že skalní útes, na němž je hrad postaven, se pod jeho vahou rozpadá, proto s návštěvou moc neotálejte, člověk nikdy neví… [4]

Pro více informací o hradě navštivte jeho oficiální webové stránky ZDE.

Pokud vám zbude trochu volného času, doporučoval bych navštívit vesnice jižně od Branu. Najdete zde nedotčenou přírodu, projíždíte kolem pastevců, salaší a farem, kde není problém koupit čerstvý domácky vyrobený sýr. A pokud jste viděli film Návrat do Cold Mountain, dojeďte do obce Zărnești. Pár kilometrů odsud se tento snímek natáčel.[1] Zărnești Leží na okraji NP Piatra Craiului a je skvělým odrazovým můstkem k blízkým pěším trasám.

Created by MG Design