Dubová je „vstupní branou“ do oblasti, kde se nalézají české banátské vesničky. Starosta Dubové byl v roce 2012 a možná stále ještě je z české vesnice Eibenthal (Tisové údolí). Už i v této obci narazíte na pár místních obyvatel, kteří hovoří českým jazykem. Své sídlo zde mají i rumunští rangery, kteří dohlížejí na Národní parky v blízkém okolí. S jedním ze zaměstnanců se opět plynule domluvíte česky. Když jsme se jich však ptali na turisticky značenou cestu do Bígru, tvrdili, že vůbec nic nevědí o takovéto cestě. Ona je tedy pravda, že v mapách českých turistů trasa existuje, ale ve skutečnosti to někdy vypadalo tak, že se turistická značka objevila po 2 km. Kdybyste si tuto 25 až 30 kilometrovou pěší trasu chtěli i tak zkusit, vydejte se od budovy rangerů přímo na západ. Kde začíná obrovské stoupání lesem. A pak cca 5 km jděte podél sloupů elektrického vedení. Po cestě můžete v lepším případě narazit na farmy, které stojí osamocené v „divočině“ a místní hospodáři se s vámi rádi podělí o domácí sýry, brynzu apod. V horším případě to může být medvěd, ale my jsme na žádného nenarazili. Možná nás chtěli místní jenom vystrašit. Pozor si ještě dávejte v těchto oblastech na psy, kteří hlídají stáda či farmy (viz kapitola užitečné rady) a zmije.
Z Dubové se dá pokračovat i do další české vesničky – Eibenthal (Tisové údolí). Kdy je nejlepší zkusit stopnout auto, které míří jižním směrem. Až uvidíte po pravé straně chalupu, které místní přezdívají „český hrádeček“, s českou státní vlajkou, vystupte a vydejte se dál (asi 8 km) po lesní cestě, která vede přímo do Tisového údolí.
V samotné Dubové můžete ještě navštívit chráněnou krajinnou oblast, která je celkem dobře značená (něco na způsob naučné stezky). Začíná kousek od sídla místních rangerů. Vydejte se východním směrem. K vidění je zde pseudokras. Když dojdete na konec, ocitnete se na vrcholu útesu, kde uvidíte přenádhernou soutěsku Dunaje.