Toto město se občanům České republiky dá přiblížit v celku snadno. Kdo někdy navštívil Olomouc, Sibiu jako by mu z oka vypadlo. Sibiu se stalo roku 1692 téměř na sto let hlavním městem Transylvánie. Bylo zde založeno první rumunské muzeum (1817) i zoologická zahrada (1928). Ke zkrášlení a zviditelnění tohoto sídla bez pochyby přispělo i to, že se Sibiu stalo v roce 2007 v rámci EU „hlavním městem kultury“. Se 155 000 obyvateli se řadí mezi dvacet největších měst Rumunska.[14]
Srdce města tvoří tři na sebe navazující náměstí Piața Mare, Mică a Huet. Na Velkém náměstí (Piața Mare) se dá za pár korun (přibližně 15 Kč) vystoupat na bývalou radniční věž, kde je krásný výhled na celé město a při dobré dohlednosti se dá spatřit i blízké pohoří – Karpaty. Náměstí je lemováno robustnými a barevnými městskými domy, jejichž stáří je někdy i přes 500 let. Nalezneme zde muzeum umění – Muzeul Național Brunkenthal, tedy již zmiňované nejstarší muzeum Rumunska, ve kterém je soustředěno několik stovek nejvzácnějších obrazů. Cena vstupenek záleží na rozsahu prohlídky, kdy nejmenší okruh přijde na cca 60 Kč (student 30 Kč) a kompletní prohlídka stojí do 100 Kč (student 50 Kč). Otevírající hodiny jsou od 10.00 do 18.00 každý den. Zavřeno je klasicky v pondělí a v období od 21.10 do 21.03 taktéž i v úterý. Více informací naleznete na stránkách ZDE. A v neposlední řadě zde naleznete sídlo informací pro turisty. Na náměstí Piața Huet nalezneme krásnou evangelickou katedrálu či bránu Turnul Scârilor, která je nejstarší stavbou tohoto města, pochází ze 13. století. Ve městě je toho opravdu spoustu k obdivování, další katedrály či kostely, věže, bašty, muzea (farmacie, etnografické, městské historické, přírodovědné, železnice atd.) a v neposlední řadě stojí i za návštěvu místní zoologická zahrada.
Až Vám vyhládne, doporučoval bych restauraci Crama Sibiul Vechi, která je poblíž Piața Mare. Jde o stylový podnik, který využívá cihlové sklepní prostory. Obsluha je ustrojena ve starém tradičním oděvu. Nabízejí zde tradiční rumunská jídla, která jsou velmi chutná a hlavně za dobrou cenu.
Asi 6 km jižně od Sibiu se v lese u Dumbravy nachází největší rumunské, a jedno z největších v Evropě, etnografické muzeum – Muzeul Civilizației Populare Tradiționale „ASTRA” din Sibiu. Je to obrovský skanzen s tradičními příbytky, mlýny, kostely apod., které sem byly svezeny z celého území Rumunska. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin a na místo jezdí sibiňské MHD. Vstupné pro dospělého se pohybuje těsně pod českou stokorunou. Místo se báječně hodí i k relaxaci, neboť leží v lese u jezera. Součástí areálu je i restaurace.