Toto romantické město, jehož historické jádro, posazené na kopečku, je tvořeno citadelou, která je zapsána od roku 1999 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pro mnoho turistů je Sighișoara proslavena především díky tomu, že se zde narodil Vlad III. (Țepeș) známý jako Dracula.[1]
Většina sighișoarských zajímavostí je soustředěna ve starém městě – citadele, která je obklopena třemi pásy mohutných hradeb, které jsou doplněny o devět věží a dvě bašty (původně to bylo 14 věží a 5 bašt). Při vstupu do této části města míjíme mohutnou hodinovou věž (orloj) pocházející ze 13. století, která měří 64 metrů.[1] Vstup do věže stojí okolo 30 Kč (doporučuji však koupit kombinovanou vstupenku cca za 55 Kč, která platí i pro další dvě muzea), uvnitř sídlí malé historické a vědecké muzeum a vystoupáte-li na vrchol, bude vám odměnou krásný výhled na okolní krajinu. Na náměstí poblíž hodinové věže, Piață Muzeului, stojí několik pozoruhodných staveb. Nacházejí se zde dvě muzea – muzeum středověkých zbraní a mučírna, kde se vstupné pohybuje okolo 20 Kč. Kdyby byla zavřena, stačí poprosit obsluhu v hodinové věži, zdali by byla možnost jej otevřít a oni se už o vše postarají. O pár kroků dál stojí kostel bývalého dominikánského kláštera, založený ve 13. století. Kostel je dnes evangelický. Je znám především pro svůj krásný barokní oltář, renesanční vyřezávané oltáře či sbírkou orientálních koberců. Za kostelem stojí socha Vlada Țepeșe. Budeme-li pokračovat na náměstí Piață Cetăți, objevíme zde dům s č. p. 5, kde se údajně Vlad narodil.[1] Dnes v Casa Vlad Dracul sídlí restaurace. V těchto místech můžete narazit na „vyvolávače“, jedná se o pána s bubínkem v tradiční uniformě, který vždy zavíří na buben a poté oznámí nějakou zprávu či vás bez problému k vašemu překvapení přivítá v českém jazyce. Prý umí základní věty v sedmdesáti jazycích. Z náměstí zahněte doleva na Str Scolii, kde na vás čeká 175 schodů (původně 300) krytého schodiště (scara acoperită), někdy je též označováno jako scara şcolarilor (studentské schody). Pocházejí z roku 1642, kdy byly postaveny pro studenty, kteří navštěvovali Německou školu, která sídlila výše v tomto kopci. Když budeme stoupat výše, dojdeme ke krásnému gotickému kostelu (Biserica din Deal) z 14.-15. století, který je uvnitř zdoben freskami přes 500 let starými. Zároveň je to i nejvyšší bod ve městě.[1] Za kostelem se pak nalézá velmi působivý německý hřbitov.
Mimo historické jádro stojí za návštěvu pouze obrovský „moderní“ pravoslavný kostel svaté Trojice a před vlakovým nádražím je umístěna krásná stará parní lokomotiva.